Bine ati venit !

Departamentul Matematica-Informatica
Facultatea de Stiinte Aplicate * Universitatea Politehnica din Bucuresti

English

Link catre pagina oficiala a Facultatii de Stiinte Aplicate
Link catre pagina de anunturi a Departamentului Matematica-Informatica




Anunt important!
U.P.B. - Facultatea de Stiinte Aplicate - Departamentul Matematica-Informatica
are organizata in anul universitar 2016-2017 urmatoarea sectie acreditata de Master Specializat:

Sisteme Dinamice Optimale si Modele Economico - Financiare

[Prezentare]  [Poster A4]

Contact email: vladimir.balan@upb.ro sau telefon (021)-4029630; (021)-4029622



Membrii catedrei: Profesori: 5, Conferentiari: 4, Lectori: 16, Asistenti: 9; Secretariat: 1

Prof. dr. Postolache Mihai - Director al Departamentului Matematica-Informatica
mihai@mathem.pub.ro 
Prof. dr. Olteanu Octav
olteanuoctav@yahoo.ie
Prof. dr. Halanay Andrei
halanay@mathem.pub.ro 
Prof.dr. Balan Vladimir
vbalan@mathem.pub.ro
Prof.dr. Pitea Ariana
apitea@mathem.pub.ro
arianapitea@yahoo.com
Conf.dr. Corbu Sergiu
s_corbu@yahoo.com
Conf.dr. Sebe Gabriela
igsebe@yahoo.com
Conf.dr. Catana Viorel
catana_viorel@yahoo.co.uk
Conf.dr. Dunca Adrian
adunca@mathem.pub.ro
Lect.dr. Bodnariu Mircea
m.bodnariu@gmail.com
Lect.dr. Morariu Liana
morariu@mathem.pub.ro
Lect.dr. Bontas Silvia
sbontas@xnet.ro
Lect.dr. Dumitrescu Cristian
cris@mathem.pub.ro
Lect.dr. Vasilache Tiberiu
tibi_v@yahoo.com
Lect.dr. Doroftei Mona
mdoroftei@kepler-rominfo.com
Lect.dr. Petrosanu Dana
danap@mathem.pub.ro 
Lect.dr. Cristescu Aurel
relu_cristescu@yahoo.com 
Lect.dr. Pasarescu Angela
ampasar@mathem.pub.ro 
Lect.dr. Moldoveanu Gilda
programcalculator13@yahoo.com
Lect.dr. Pirvan Monica
monicapirvan@yahoo.com
Lect.dr. Costache Simona-Violeta
simona_costache2003@yahoo.com
Lect.dr. Matei Laura Gabriela
mateiglaura@yahoo.com
Lect.dr. Olteanu Anda Georgiana
olteanuandageorgiana@gmail.com
Lect.dr. Ionescu Cristiana
cristianaionescu58@yahoo.com
Lect.dr. Marica Aurora
mauramihaela@yahoo.com
Asist.dr. Bejenaru Andreea
bejenaru.andreea@yahoo.com
Asist.dr. Costea Nicusor
nicusor.costea@mathem.pub.ro
Asist.dr. Cazacu Cristian
cristicazacu2008@yahoo.com
Asist.dr. Dinu Simona
simogrigo@yahoo.com
Asist.dr. Ionita George
georgeionutionita@yahoo.com
Asist.dr. Petrescu Lavinia
lavinialaura@yahoo.com
Asist.dr. Stancu-Dumitru Denisa
denisa.stancu@mathem.pub.ro
Asist.drd. Constantinescu Madalina
mada@mathem.pub.ro
Asist.drd. Paun Laura
laura.paun@mathem.pub.ro


Seniorii Departamentului Matematica-Informatica


Prof. emerit dr. Udriste Constantin
udriste@mathem.pub.ro 
Prof.dr. Prepelita Valeriu
valeriu.prepelita@upb.ro 
Prof.dr. Tarcolea Constantin
constantin_tarcolea@yahoo.com
Prof.dr. Tevy Ionel
tevy@mathem.pub.ro 
Prof.dr. Martin Olga
omartin_ro@yahoo.com
Conf.dr. Caslaru Cornel
cornelcaslaru@yahoo.com
Conf.dr. Cioara Ecaterina
cioara@mathem.pub.ro 
Conf.dr. Branzanescu Ligia
vasile.brinzanescu@imar.ro
Conf.dr. Dogaru Oltin
oltin.horia@yahoo.com
Conf.dr. Zlatescu Anca
anca.zlatescu@upb.ro
Conf.dr. Dumitru Petre
petre.dumitru@gmail.com


Domenii de cercetare
in Departamentul Matematica-Informatica

Geometrie diferentiala, ecuatii diferentiale si cu derivate partiale, optimizari pe varietati diferentiabile, sisteme dinamice, geometrie integrala, teoria probabilitatilor, analiza functionala, control optimal, mecanica, teoria operatorilor, functii reale, logica matematica si algebra, topologie algebrica, statistica matematica.



Conferinte si Workshop-uri organizate de Departamentul Matematica-Informatica



Parteneri pentru programele de cercetare
ale Departamentului Matematica-Informatica

Belgium: Katholieke Universitat of Leuven;
Bulgaria: University of Sofia, Bulgarian Academy of Sciences;
Canada: University of York; Estonia: University of Tartu, Technical University of Tallinn;
France: University of Strasbourg, Univeriste Centrale de Paris;
Germany: Darmstadt University, Technical University of Munchen;
Greece: Aristotle University of Thessaloniki, University of Athens;
Hungary: University of Debrecen
India: Calcutta Mathematical Society;
Italy: University of Messina;
Japan: Tsukuba University;
Lituania: Kaunas Technical University;
Macedonia: Kirill and Methodius University of Skopje;
Republic of Belarus: The National Academy of Sciences, State University of Minsk, State University Of Food Technology of Mogilev;
Russian Federation: IRI-HSGP (International Research Institute "Hypercomplex Systems in Geometry and Physics"), Skobeltsyn Institute of Nuclear Physics of the Lomonosov Moscow State University;
Sweden: Chalmers University of Technology
Turkey: Technical Universityof Istanbul, Univesity of Samsun; U.K.: University of Durham, Kent University, Cambridge University;
USA: University of California at LA, Wichita University, Michigan State University, University of Missouri - Columbia;
Yugoslavia: University of Beograd, University of Novi Sad, Serbian Academy of Arts and Sciences;



Adresa: Departamentul Matematica-Informatica, Universitatea POLITEHNICA din Bucuresti, Facultatea de Stiinte Aplicate
Splaiul Independentei 313, Rectorat R-411, RO-060042, Bucuresti, Romania,
Telefon: +4021-4029489, FAX: +4021-3181011, e-mail: vbalan@mathem.pub.ro
Modificat: 15 martie 2017.