Bine ati venit !

Departamentul Matematica-Informatica
Facultatea de Stiinte Aplicate * Universitatea Politehnica din Bucuresti

English

Link catre pagina oficiala a Facultatii de Stiinte Aplicate
Link catre pagina de anunturi a Departamentului Matematica-Informatica




Anunt important!
U.P.B. - Facultatea de Stiinte Aplicate - Departamentul Matematica-Informatica
organizeaza in anul universitar 2022-2023 urmatorul program acreditat de Master Specializat:

Sisteme Dinamice Optimale si Modele Economico - Financiare
[Prezentare]
Contact email: vladimir.balan@upb.ro sau telefon 021.402.9622



Membrii catedrei: Profesori: 5, Conferentiari: 4, Lectori: 14, Asistenti: 6; Secretariat: 1

Prof.dr. Postolache Mihai - Directorul Departmentului Mathematica-Informatica
mihai@mathem.pub.ro 
Prof. dr. Halanay Andrei
halanay@mathem.pub.ro 
Prof.dr. Balan Vladimir
vladimir.balan@upb.ro
Prof.dr. Pitea Ariana
apitea@mathem.pub.ro
Prof.dr. Dunca Adrian
adunca@mathem.pub.ro
Conf.dr. Sebe Gabriela
igsebe@yahoo.com
Conf.dr. Cristescu Aurel
relu_cristescu@yahoo.com
Conf.dr. Bejenaru Andreea
bejenaru.andreea@yahoo.com
Conf.dr. Costea Nicusor
nicusor.costea@mathem.pub.ro
Lect.dr. Vasilache Tiberiu
tiberiu.vasilache@upb.ro
Lect.dr. Doroftei Mona
mihaela.doroftei@upb.ro
Lect.dr. Petrosanu Dana
dana.petrosanu@upb.ro 
Lect.dr. Pasarescu Angela
ampasar@mathem.pub.ro 
Lect.dr. Moldoveanu Gilda
programcalculator13@yahoo.com
Lect.dr. Pirvan Monica
monicapirvan@yahoo.com
Lect.dr. Matei Laura Gabriela
mateiglaura@yahoo.com
Lect.dr. Costache Simona-Violeta
simona_costache2003@yahoo.com
Lect.dr. Ionescu Cristiana
cristianaionescu58@yahoo.com
Lect.dr. Marica Aurora
mauramihaela@yahoo.com
Lect.dr. Stancu-Dumitru Denisa
denisa.stancu2107@upb.ro
Lect.dr. Turcanu Teodor
deimosted@yahoo.com
Lect.dr. Petrescu Lavinia
lavinialaurapetrescu@yahoo.com
Lect.dr. Dinu Simona
simogrigo@yahoo.com
Asist.dr. Farcaseanu Maria
farcaseanu.maria@yahoo.com
Asist.drd. Savu Irina
irinamsavu@yahoo.com
Asist.drd. Usurelu Gabriela
gabriela.usurelu@upb.ro
Asist.drd. Stanciu Monica
monica.stanciu2303@upb.ro
Asist.drd. Ciobanescu Cristian
cciobanescu@upb.ro
Asist.drd. Dumitrescu Doru
doru.dumitrescu@upb.ro


Cadre didactice afiliate


Prof. emeritus dr. Udriste Constantin
udriste@mathem.pub.ro 
Prof.dr. Prepelita Valeriu
valeriu.prepelita@upb.ro 
Prof.dr. Tarcolea Constantin
constantin_tarcolea@yahoo.com
Prof.dr. Tevy Ionel
tevy@mathem.pub.ro 
Prof.dr. Martin Olga
omartin_ro@yahoo.com
Prof. dr. Olteanu Octav
octav.olteanu@upb.ro
octav.olteanu50@gmail.com
Prof.dr. Catana Viorel
catana_viorel@yahoo.co.uk
Conf.dr. Corbu Sergiu
s_corbu@yahoo.com
Conf.dr. Cioara Ecaterina
cioara@mathem.pub.ro 
Conf.dr. Branzanescu Ligia
vasile.brinzanescu@imar.ro
Conf.dr. Dogaru Oltin
oltin.horia@yahoo.com
Conf.dr. Zlatescu Anca
anca.zlatescu@upb.ro
Conf.dr. Dumitru Petre
petre.dumitru@gmail.com
Lect.dr. Bodnariu Mircea
m.bodnariu@gmail.com
Lect.dr. Bontas Silvia
sbontas@xnet.ro
Lect.dr. Dumitrescu Cristian
cris@mathem.pub.ro
Lect.dr. Morariu Liana
morariu@mathem.pub.ro


Domenii de cercetare
in Departamentul Matematica-Informatica

Geometrie diferentiala, ecuatii diferentiale si cu derivate partiale, optimizari pe varietati diferentiabile, sisteme dinamice, geometrie integrala, modelare numerica, teoria probabilitatilor, analiza functionala, control optimal, teoria operatorilor, functii reale, logica matematica si algebra, statistica matematica.



Conferinte si Workshop-uri organizate de Departamentul Matematica-Informatica



Parteneri pentru programele de cercetare
ale Departamentului Matematica-Informatica

Belgium: Katholieke Universitat of Leuven;
Bulgaria: University of Sofia, Bulgarian Academy of Sciences;
Canada: University of York; Estonia: University of Tartu, Technical University of Tallinn;
France: University of Strasbourg, Univeriste Centrale de Paris;
Germany: Darmstadt University, Technical University of Munchen;
Greece: Aristotle University of Thessaloniki, University of Athens;
Hungary: University of Debrecen
India: Calcutta Mathematical Society;
Italy: University of Messina;
Japan: Tsukuba University;
Lituania: Kaunas Technical University;
Macedonia: Kirill and Methodius University of Skopje;
Republic of Belarus: The National Academy of Sciences, State University of Minsk, State University Of Food Technology of Mogilev;
Russian Federation: IRI-HSGP (International Research Institute "Hypercomplex Systems in Geometry and Physics"), Skobeltsyn Institute of Nuclear Physics of the Lomonosov Moscow State University;
Sweden: Chalmers University of Technology
Turkey: Technical Universityof Istanbul, Univesity of Samsun; U.K.: University of Durham, Kent University, Cambridge University;
USA: University of California at LA, Wichita University, Michigan State University, University of Missouri - Columbia;
Yugoslavia: University of Beograd, University of Novi Sad, Serbian Academy of Arts and Sciences;



Adresa: Departamentul Matematica-Informatica, Universitatea POLITEHNICA din Bucuresti, Facultatea de Stiinte Aplicate
Splaiul Independentei 313, Rectorat R-411, RO-060042, Bucuresti, Romania,
Telefon: +4021-4029489, FAX: +4021-3181011, e-mail: vbalan@mathem.pub.ro
Modificat: 22 iulie 2021.